Sunday, October 09, 2011

Viirpuu marjad

Viirpuul on iga aasta palju ilusaid marju, siiani olen koguaeg mõelnud, et neist võiks midagi valmistada. Aga iga aasta on linnud minust ette jõudnud. Täna mõtlesin, et vähemalt ühe siirupi tee tegemiseks võiks ju ikka keeta.

Otsisin siis natuke infot ja mida ma enne ei teadnudki oli see et tooreid marjud paljud allikad ei soovitagi süüa, kuna põhjustavad halba enesetunnet ja pearinglust. Ise ei ole just täheldanud, aga vist ei ole neid ka niisama korraga väga palju ära söönud, rohkem nii möödaminnes, mõni mari korraga.

Järgnev jutt siis aialeht.ee vahendusel

Viirpuu vilju tarvitatakse ka toiduks. Neist jahustest magushapu maitsega viljadest valmistatakse keedist, toorhoidiseid, kisselle. Tervislik ja lastele maitsev magustoit on viirpuumarjadest pastilaa. Kuivatatud marju saab jahvatada kohvimasinas jahuks, mida lisatakse meeldiva puuviljamaitse saamiseks saia- ja pannkoogitaignale. Küpsetatud marju on kasutataud ka kohvi aseainena.

Rahvameditsiinis tarvitatakse viirpuu vilju ja õisi. Õied kogutakse õitsemise algul ja kuivatatakse õhurikkas ruumis. Augustis-septembris valmivaid vilju kuivatatakse kas päikese käes või ahjusoojas.

Viirpuus leidub saponiine, eeterlikke õlisid, amügdaliini, suhkruid (fruktoosi, sorboosi, sorbiiti), orgaanilisi happeid, pektiine, parkaineid, fütosteriine, C-vitamiini, karotiini ja koliini.

Viirpuu viljadest või õitest valmistatud teed tarvitatakse närvilisuse, unetuse, naiste ja meeste üleminekuhäirete, tuuletõmbusest tingitud peavalude, südamehäirete ja kõrgenenud vererõhu korral.

Viirpuu viljad ja õied laiendavad aju ja südame veresooni, parandades nende elundite varustamist hapniku ja toitainetega. On selgunud, et viirpuu glükosiidid, atsetüülkoliin ja koliin mõjutavad rasvade ja kolesterooli ainevahetust ning tõrjuvad skleroosi.

Viirpuu õieteeks võetakse üks teelusikatäis ürti, lisatakse klaas keeva vett, lastakse 10 minutit tõmmata. Kurnatakse ja juuakse pikkamisi poole klaasi kaupa ära. Päevas tarvitatakse üks klaas teed.
Viirpuu marjateeks võetakse 2 teelusikatäit peenestatud marju, valatakse peale klaasitäis kuuma vett, lastakse 7 minutit tõmmata ja juuakse ära. Maitsestamiseks ja mõju suurendamiseks lisatakse teele melissilehti.

Allikas: "Aed ja mets kui apteek", Aili Paju, Maalehe Raamat

No comments:

Post a Comment