Friday, March 25, 2011

Paastumaarja päev

Täna on paastumaarjapäev - üks suuremaid naiste pühasid kevadtalvisel hooajal. Kirikukalendri järgi ilmus sel päeval ingel Gabriel Maarjale ütlema, et ta on lapsega käima peale saanud .   Naesed peaks nüüd seelikusaba pihku võtma ja kõrtsi kogunema, et seal koos trallida ja kindlasti punast viina juua, et ikka põsed kogu järgneva aasta rõõsad püsiksid:) Mehed sealjuures teevad naistele välja ja kostitavad neid hea paremaga.
Aia kohapealt on ka oluline päev. Vanasti istutati sel päeval esimesed kapsad ja tehti ka muid toiminguid mis selle saagikusele mõjuvad. Küpsetati näiteks suuri pannkooke ja keriti suuri lõngakerasid, et saaksid suured kapsad. Nii et ärge unustage.. aa nõelumine samuti keelatud, kapsad ussitavad ära.

"Paastumaarjapäeva ilm andis vihjeid, kas oodata on külma või sooja kevadet: Lüganusel öeldi, et maarjapäeval olid suve silmad, aga talve hambad. Häädemeeste kandis teati, et vanad inimesed olevat ikka ütelnud: kui öhessa ööd enne ja öhessa ööd pääle vana maarjapäeva ühtejärgi öökülm on, sis tuleja soe kevadi. Et sis on külm ühtejärgi ära ja pärast ei kõeta änam."

Jaaaa see nagu sobiks, öösel on miinused üheksa päeva enne kindlasti olnud, loodame et siis ka peale:)
Kuigi sel päeval on vist sada erinevat varianti kuidas ilma ennustada ja kui tänase päeva järgi kogu kevadet ennustada siis saab see küll hirmus olema :)

"Paastumaarjapäeval ennustati ka tulevikku - kui pikk kellegi elutee veel on ja millal tüdrukud mehele saavad. Viljandis kõneldi, et kui maarjapäev reedi on,siis saavad sel aastal palju vanutüdrukuid mehele."

Nojaa täna reede, nii et saab midagi ennustada ka.

Veel paastumaarja päevast siit ja sealtNo comments:

Post a Comment